tasarım müraacatı

Tasarım Nedir: Tasarım, bir ürünün bütününde ya da herhangi parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüdür.

Tasarım Başvuru Süreci: Tasarım müracaatı için, tasarımlarınız başvuru mevzuatına uygun şekilde düzenlenerek başvuru gerçekleştirilir. Türk Patent tarafından müracaatınız ortalama 1 ay içerisinde incelenerek yayın veya ret/kısmi ret kararı verilir. 3 aylık yayın süreci akabinde tescil kararı verilmektedir. Ortalama tescil süresi 4-6 ay içerisinde tamamlanır. Başvurduğunuz tasarımın, başvurunuz öncesinde tarafınız harici farklı bir mecrada tespiti halinde, tasarım müracaatınız aksini kanıtlama itiraz hakkınız bulunmakla birlikte reddedilir. Ayrıca tarafınızca kamuya sunulan ürünlerin tasarım başvurusunu, kamuya sunduğunuz tarihten itibaren en geç 12 ay içerisinde yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yenilik kriterini sağlamayacaktır. Tasarım, tüm dünyada yeni olmalıdır ve kanunda belirtilen diğer tescil alabilme kriterlerine uygun olmalıdır.

Türkiye harici belge almak istenen ülkeler var ise; süreç ve maliyet avantajları değerlendirilerek topluluk veya ülkesel başvuru gibi uygun başvuru modeli belirlenir ve müracaat yapılır.

Yenileme: Tasarım tescilleri, 5 yılda bir olmak üzere toplamda 25 yıl yenileme yapılarak korunabilmektedir. 25 yıl sonunda koruma süresi bitmektedir.

Tasarım İzleme: Türk Patent’e başvurusu yapılmış ve yayına çıkmış tasarımlar, locarno sınıflarında takip edilerek sizlere raporlanır. Görsel arama; veri fazlalığı ve teknolojinin tam oturmamış olması nedeniyle sağlıklı sonuç vermeyebilir. Bu yüzden istediğiniz tasarımın ilgili sınıf kodunda yapılan tüm başvurular, talebiniz halinde size raporlanır. Bu raporlamada; istediğiniz sınıf, sektör ya da firmanın yaptığı başvuruları takip edebilir ve bu sayede yeniliklere hakim olabilirsiniz. Ayrıca tescil öncesinde gerekli itiraz işlemlerini yapmak, tescil sonrasında oluşacak hukuki süreç ve maliyetlerin önüne geçmenizi sağlamaktadır.

Hakkında Soru Veya Yorumlarınız İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz...